Redis to oczywiście magazyn danych NoSQL. Być może już o nim słyszałeś, bo choć jest on nowoczesny, to na rynku pojawił się już ładnych kilka lat temu. Różnica między nim a innymi popularnymi magazynami jest taka, że Redis jest dostępny w wersji open-source (lic. BSD, która pozwala ci między innymi na modyfikowanie kodu źródłowego.). Wersja ta działa w oparciu o zasadę składnicy klucz-wartość. Co ważne, Redis może mieć wiele zastosowań. To innowacyjny magazyn o wielu zaletach. Z powodzeniem może służyć nie tylko jako baza danych. Świetnie sprawdzi się on również w roli pamięci podręcznej oraz brokera wiadomości.

Kto korzysta z Redis?

Być może Redis nie był dotychczas tak dobrze rozpromowany jak inne rozwiązania w tym zakresie. Niemniej został on doceniony przez wiele solidnych firm hostingowych. Korzystali z niego także tacy giganci, jak MasterCard, Twitter czy nawet Microsoft.

Jakie są zalety Redis?

Aby nie być gołosłownym, wymienimy kilka najistotniejszych zalet Redis. Z pewnością pomoże ci to w porównaniu go z innymi magazynami danych.

Czy Redis jest elastyczny? – Zdecydowanie tak, ponieważ obejmuje on wiele struktur danych. Dzięki temu znacznie lepiej spełnia swoją rolę niż uproszczone bazy danych. Jakie są typy danych w Redis? Są to: bitmaps, strings, HyperLogLogs, lists, sorted sets, sets oraz hashes. Jeżeli zatem stoisz przed wyborem MongoDB lub PostgreSQL czy Redis, ten ostatni jest najlepszy.

Jaki jest poziom wydajności Redis? – Cechą charakterystyczną Redis jest to, że nie istnieje potrzeba dostępu do dysków. W ten sposób nie trzeba martwić się opóźnienia, ponieważ dane zapisane są w pamięci. Redis przetwarza do kilku milionów żądań na sekundę. Ma on jednej z najlepszych czasów odpowiedzi w porównaniu z innymi magazynami danych. Jego praca została sprawdzona – wykonano porównanie Redis z Datastax, AeroSpike i Couchbase. Okazało się, że Redis nie tylko ma znacznie mniejsze opóźnienia, ale również jego przepustowość jest dwukrotnie większa.

Jakie języki programowania obsługuje Redis? – To bardzo ważna kwestia, ponieważ od niej zależy, czy magazyn danych będzie dostosowany do twoich preferencji. Redis obsługuje takie języki jak Java, JavaScript, Python, PHP, Perl, Node.js, Go, Ruby oraz C/C++/C#. Warto również dodać, że dzięki specjalnym modułom możesz rozszerzać bazę o wybrane przez ciebie scenariusze przetwarzania i analizy danych. W praktyce oznacza to, że nie musisz mieć osobnych baz danych do różnych elementów. Wszystko załatwisz dzięki modułom w Redis.

Najczęstsze zastosowanie Redis? – Redis idealnie sprawdza się w popularnych cms-ach takich jak WordPress lub Joomla. Użycie pamięci podręcznej znacząco zmniejsza obciążenie samej bazy, gdyż diametralnie zmniejsza się ilość nowych zapytań do bazy MySQL. Dzięki temu strona wczytuję się szybciej.

Redis dostępny jest w każdym planie hostingowym Hostline.

Dodaj komentarz